Dijital Avrupa Birliği: Lise ve İlköğretim Öğrencileri için Türkçe e-kitap Projesi

Değerli Meslektaşlarımız,

Öğretmen Akademisi Vakfı, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında yürütülen ve Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen, “Dijital Avrupa Birliği: Lise ve İlköğretim Öğrencileri için Türkçe e-kitap devam” (http://dijitalavrupa.bilgi.edu.tr) projesi başarıyla tamamlanmıştır ve projenin iki ürünü olan E-Kitap ve Öğretmen Rehber Kitabı sizlerin ve öğrencilerinizin erişimine sunulmaktadır.

Hazırlanan e–kitap, AB’nin tarihçesi, kurumları, hukuku, genişleme dalgaları, ekonomik ve siyasal bütünleşmesi gibi bilgilerin yanı sıra, tarım, eğitim, gençlik, sosyal politika, rekabet, tüketicilerin korunması gibi alanlarda da temel AB politikalarını tanıtıyor. E-kitap ayrıca, AB yurttaşlığı perspektifi ile yurttaşlık, katılımcı ve çoğulcu demokrasi, sivil toplum ve Avrupa kamusal alanı, medya ve AB, küreselleşme, AB ve Avrupa’nın sınırları gibi tartışmaları da içeriyor. Dijital ortamda kullanılması hedeflenen e-kitapta, çeşitli görsel ve işitsel malzemeler (animasyonlar, bilgisayar oyunu ve videolar) kullanılmış olup, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Fatih Projesi kapsamında kullanılan tablet bilgisayar ve benzeri ekipmanlarla uyumludur. E-kitap, İstanbul Bilgi Üniversitesi web sitesi üzerinde de ücretsiz indirilebilecektir (http://dijitalavrupa.bilgi.edu.tr/).

Proje kapsamında hazırlanan örnek öğretmen rehberi ise özellikle Orta Okullarda e-kitabı Sosyal Bilgiler, Liselerde ise Coğrafya, Tarih, Felsefe, Bilgi Kuramı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi gibi derslerde yardımcı kitap olarak kullanmak isteyen meslektaşlarımızın dikkatlerine sunulmaktadır. Öğretmen Rehberine (http://eu.bilgi.edu.tr/media/files/ogretmen_rehberi.pdf adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Değerli meslektaşlarımız, e-kitap ve öğretmen rehberi ile ilgili deneyim, görüş ve geribildirimlerinizi ise İstanbul Bilgi Üniversitesi AB Enstitüsü’nden Sn. Aslı Aydın ile paylaşabilirsiniz. (asli.aydin@bilgi.edu.tr ve europe@bilgi.edu.tr).

 E-kitap ve Öğretmen Rehberi’ni derslerinizde kullanmanız dileğiyle…